Podujatie Z kabíny do terénu: úloha tlmočníka v čase utečeneckej krízy na Slovensku

Dňa 8. novembra 2022 sa na Katedre translatológie FF UKF v Nitre uskutočnilo odborno-popularizačné podujatie zamerané na problematiku prekladu a tlmočenia vo verejnej službe, ktorej sa v európskom kontexte, a aj na našej katedre, venuje čoraz väčšia pozornosť.

V úvode podujatia mali študenti možnosť vypočuť si rozhovor s Dr. Žanetou Zsarnoczaiovou, tlmočníčkou v „prvej línii“, ktorá aktívne tlmočila počas hlavnej vlny utečeneckej krízy na hranici s Ukrajinou a neskôr aj v komunitných centrách a študentom priblížila špecifické výzvy práce tlmočníka vo verejnej službe.

Ďalej doc. Soňa Hodáková predstavila študentom najnovšie aktivity Katedry translatológie FF UKF v oblasti tlmočenia vo verejnej služby, ktoré reagujú na aktuálny vývoj a zvyšujúci sa dopyt po tlmočníkoch vo verejnej službe.

Teoretické východiská a špecifiká komunitného tlmočenia, ale aj skúsenosti z tlmočníckej praxe študentom priblížili vo svojich prednáškach aj ďalšie dve pozvané hosťky: Dr. Eva Reichwalderová z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a doc. Markéta Štefková z Univerzity Komenského v Bratislave.